تبلیغات
خــــزر
 
 
 
سایت در حال بازسازی . . .

نامه سرگشاده به رئیس جمهور

نویسنده : حامد نوری | تاریخ : 03:37 ب.ظ - شنبه 30 شهریور 1392

بسمه تعالی

ریاست محترم جمهور ؛ جناب آقای دکتر روحانی

با سلام؛

اینجانب به عنوان یکی از میلیون ها ترک زبان ایران به علت برخی مسائل نگران کننده تصمیم به نوشتن این نامه به شما گرفتم. می خواهم بدون تعارف و با روی باز حرف بزنم. اگر معتقد به اسلامی بودن حکومت هستیم، که هستیم، حتما به این هم اعتقاد داریم که اسلام برای عزت انسان ها ارزش و اهمیت بسیاری قائل است و صد البته که یکی از مصادیق عزت، ارزشمند یافتن هویت و کیستی انسان است. سوال من این است که در این سال های اخیر چه اقدامی برای پاسداشت عزت و هویت انسان ها صورت پذیرفته است؟

متاسفانه در طول سال های پس از انقلاب علی رغم انتظارات- به علت بی توجهی روز افزون به مسائل هویت فردی غیرفارس زبان ها بویژه ترک زبانان شریف ایران که همواره وفاداری خود به ایران و نظام جمهوری اسلامی را در طول تاریخ به اثبات رسانده اند، شاهد موجی از ناراحتی و گاهاً بحران هویت در بین ترک زبانان ایران هستیم.

لازم به ذکر است که در این میان نیز عده ای تندرو هرگونه حرکت و اقدام برای احقاق حقوق حقه ی ترک زبانان ایران را به برخی مسائل حاشیه ای مرتبط می سازند که اصلا خوشایند نیست. تجزیه طلب نامیدن عده ای که برای استیفای اصلی ترین حقوق انسانی خود  تلاش میکنند به دور از انصاف و منش اسلام است.

این دو بیت هم تقدیم به تمامی تندروهایی که گفته شد:

ما باده ی عزت و شرافت نوشـــیم * در راه وطن از دل و از جان کوشیم

گر در صف رزم جامه از خون پوشیم * آزادی را به بندگی نفروشــــــیم

همانطور که میدانید اصول پانزدهم و نوزدهم قانون اساسی از مهم ترین اصول در رابطه با حقوق انسان هاست که با آگاهی کامل در قانون اساسی گنجانده شده است ولی متاسفانه با گذشت نزدیک به سی و پنج سال از انقلاب اسلامی ایران هنوز هم این اصول مهم به ورطه فراموشی سپرده شده اند که به هیچ وجه برازنده یک کشور اسلامی نیست. حال اجرا نشدن این اصول به کنار امروزه شاهد توهین ها و اهانت های روزافزون و تحریف هویت ترک زبانان ایران حتی در سطح صدا و سیما هستیم.

کار به جایی رسیده است که به راحتی در فیلم های تلویزیون نیز ترک های ایران مردمانی احمق، بی شعور، بی فرهنگ و ... جلوه داده میشوند و یا در مواردی مثل فیلم های تاریخی مربوط به عصر پادشاهی ترکان در ایران، شاه ترک هر وقت می خواهد حرف های مدبرانه و رسمی بزند، فارسی صحبت می کند و هر وفت می خواهد فحش دهد به ترکی فحش می دهد. قطعا به خوبی می دانید که تاثیر اینگونه فیلم ها بر ضمیر ناخودآگاه مردم به خصوص کودکان و نوجوانان چیست و چه ضربه ای می تواند به وحدت قومیت های مختلف در ایران بزند. و هزاران مورد توهین دیگر که در این نامه نمی گنجد.

به تازگی نیز موج روزافزون تحریف هویت ترک زبانان ایران با آذری خواندن آنان بنابر یک نظریه مردود دنبال می شود بطوری که حتی در صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران نیز هویت ترک زبانان عزیز ایران ملعبه عام و خاص شده است. اما هدف من از نوشتن این نامه فقط یک چیز است:" جناب آقای رئیس جمهور! شما را به قرآن، همان قرآنی که در مقابلش سوگند یاد کردید که حافظ منافع و عزت ملت باشید، جلوی اینگونه توهین ها و تحریف ها را بگیرید، شهرهای ترک نشین را از عقب ماندگی هایی که در زمینه اقتصادی و آبادانی و به دلیل سیاست های نادرست دولت ها گریبانگیرشان شده نجات دهید و شرایطی را به وجود آورید که نه تنها ترک زبانان بلکه همه غیرفارس زبان های کشور عزیزمان ایران توانایی ظهور و بروز هویت و تاریخ و فرهنگ خود را داشته باشند و در سایه آشنایی با هویت واقعی خویش بر خود و کشور خود ببالند. "

بهتر می دانید که رسیدن به وحدت فقط و فقط در سایه احترام متقابل به تاریخ و فرهنگ و هویت تمام قومیت های ایران میسر می شود.

از نظر اینجانب نیز انتخاب جنابعالی به عنوان رئیس جمهور ایران اسلامی را باید به فال نیک گرفت. چون از همان اول با شعار تدبیر ، امید، اعتدال و عدالت و با نگاهی ویژه به مشکلات قومیت های ایران پای به میدان انتخابات گذاشته بودید. اما حتما می دانید که اگر عملی در این زمینه ها صورت نگیرد، تمام آن شعارها در حد همان شعار باقی می مانند و این اصلا مطلوب نیست.

با آرزوی توفیق روزافزون برای رئیس جمهور محبوب ایران؛ جناب آقای دکتر حسن روحانی

حامد نوری 1392/6/30

والسلامبرچسب ها : نامه سرگشاده به روحانی , نامه سرگشاده , روحانی , رئیس جمهور , مسائل قومیت ها ,
دسته بندی : جامعه و سیاست ,
 

آخرین مطالب

» اعتراض خانواده ی ماندلا به مجموعه ی «شمعدونی»!! ( شنبه 12 اردیبهشت 1394 )
» علت تشکیل سراب چیست؟ ( شنبه 12 اردیبهشت 1394 )
» چرا آب بی‌رنگ است؟ ( شنبه 12 اردیبهشت 1394 )
» چرا بعضی وقت‌ها حس می‌کنیم صحنه‌ای از زندگی روزمره خود را در خواب دیده‌ایم؟ ( شنبه 12 اردیبهشت 1394 )
» 29روش برای خلاق ماندن ( شنبه 12 اردیبهشت 1394 )
» حکایت جالب ( شنبه 12 اردیبهشت 1394 )
» قانون الگوی زیر را کشف کنید! ( شنبه 12 اردیبهشت 1394 )
» عدد نوزده در قرآن ( شنبه 12 اردیبهشت 1394 )
» آنچه به موفقیت می انجامد ( شنبه 12 اردیبهشت 1394 )
» مستطیل طلایی ( شنبه 12 اردیبهشت 1394 )
» یه شگفتی کوچولوی ریاضی!! ( شنبه 12 اردیبهشت 1394 )
» شاخص موفقیت ( جمعه 11 اردیبهشت 1394 )